Aktualności

10/10/2016

Prawa rodziców po poronieniu - artykuł serwisu poronilam.pl

więcej >

Rodzicom po poronieniu przysługuje wiele praw, z których nie zawsze zdają sobie sprawę. Mogą bowiem pochować dziecko, a – po zarejestrowaniu go w USC – także odebrać zasiłek pogrzebowy oraz przejść na urlop macierzyński w wymiarze 56 dni. Ze względu na nowe standardy opieki w szpitalu, również tam traktowani są w specjalny sposób.


Prawo do pochowania dziecka


Pochować dziecko rodzice mogą bez względu na czas trwania ciąży. Potrzebują do tego karty zgonu lub karty martwego urodzenia ze szpitala. Karta zgonu wydawana jest wtedy, kiedy płeć dziecka nie jest znana. Drugi z dokumentów umożliwia również rejestrację dziecka w USC, a więc także odebranie zasiłku pogrzebowego, jednak do jego wydania konieczna jest znajomość płci dziecka. Jeśli do poronienia doszło przed 16. tygodniem ciąży, aby określić płeć wykonuje się badania DNA. Do samego pochowania i zorganizowania pogrzebu znajomość płci nie jest jednak potrzebna.
Prawo do zarejestrowania dziecka w USC
Zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego można wyłącznie wtedy, kiedy w szpitalu wydana zostanie karta martwego urodzenia. Do jej wydania trzeba natomiast znać płeć dziecka. Szpital przekazuje kartę albo do USC w ciągu 1 dnia albo oddaje ją rodzicom. Wtedy mają oni 3 dni na zaniesienie jej do urzędu. Następnie dziecko zostaje zarejestrowane, wydawany jest również jego akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. 


Prawo do zasiłku pogrzebowego


Po zarejestrowaniu dziecka w USC oraz zorganizowaniu pogrzebu rodzice mogą zgłosić się do ZUS-u po zasiłek pogrzebowy, który wynosi 4000 złotych. Muszą oni przedstawić tam akt urodzenia (z adnotacją o urodzeniu martwym), a także rachunki i dokumenty potwierdzające organizację pogrzebu. Na złożenie wniosku mają 12 miesięcy od dnia poronienia. Warto pamiętać, że jeżeli szpital nie wydał karty martwego urodzenia, a dziecko nie zostało zarejestrowane, rodzice nie otrzymają wsparcia finansowego – nawet wtedy, kiedy pogrzeb się odbył.
Prawo do urlopu macierzyńskiego
Aby móc przejść na urlop macierzyński (56 dni od dnia poronienia), należy przedstawić pracodawcy akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego (z adnotacją o martwym urodzeniu). Nie ma konieczności przekazywania innych dokumentów (np. od lekarza) czy tłumaczeń. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu, nie może zadawać pytań czy stawiać warunków.


Prawa w szpitalu – opieka po poronieniu


Dzięki wprowadzeniu nowych zasad opieki okołoporodowej dla kobiet po poronieniu mogą one poczuć się w szpitalu bardziej komfortowo. Personel ma np. obowiązek umieścić je w sali, w której nie znajdują się mamy, które urodziły zdrowe dzieci. Dzięki temu kontakt z noworodkami zostaje zminimalizowany. Co więcej, kobiety po poronieniu mają prawo do opieki psychologicznej i poznania wszelkich informacji na temat swojej sytuacji. Personel medyczny musi również odnosić się do nich z szacunkiem, a na wszelkie działania konieczna jest zgoda kobiety. 


Prawo do poznania przyczyn poronienia


Wszyscy rodzice mają prawo poznać przyczynę poronienia, co nie tylko pozwoli wdrożyć ewentualne leczenie, ale także określić szansę na posiadanie zdrowego potomstwa w przyszłości. Diagnostykę warto rozpocząć od badań DNA, ponieważ za 70% poronień odpowiadają losowe wady genetyczne. Najczęściej nie są one związane ze zdrowiem rodziców, dlatego umożliwiają odzyskanie spokoju. Do wykonania takich badań należy wypożyczyć materiał od dziecka ze szpitala. Następnie należy zlecić testy w prywatnym laboratorium genetycznym.


www.poronilam.pl 

 

10/10/2016

Grupa dla kobiet po poronieniach i stratach okołoporodowych - trwają zapisy

więcej >

Zapraszamy na cykl 12 spotkań o charakterze wsparciowym dla kobiet, które doświadczyły poronienia lub straty dziecka w wyniku komplikacji okołoporodowych. Pragniemy stworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy o utraconych dzieciach, doświadczeniu straty, emocjach które towarzyszą żałobie. Będziemy mogły rozmawiać także o relacjach z bliskim, kontaktach z personelem medycznym, wsparciu które okazało się pomocne lub którego zabrakło. 

Dwugodzinne spotkania odbywać się będą w czwartki w godzinach 18.00-20.00, dwa razy w miesiącu, w grupie 6-8 kobiet, w siedzibie Fundacji Nagle Sami - al. Wojska Polskiego 1A. Grupa będzie miała charakter zamknięty (w trakcie trwania cyklu nie będą dołączać nowe osoby).

Spotkania mają charakter odpłatny. Koszt uczestnictwa to 300 zł za cały cykl, płatne z góry. Decyzję o dołączeniu do grupy podejmujemy na postawie godzinnej konsultacji. Koszt konsultacji to 25 zł.

Zapisy:

info@naglesami.org.pl lub pod numerem telefonu: 502 511 138

06/10/2016

Zapraszamy do grupy wsparcia we Wrocławiu!

więcej >

Zapraszamy do grupy wsparcia Wrocławia:

06/10/2016

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" - recenzja książki

więcej >

Recenzja książki VIKTORA E. FRANKLA „Człowiek w poszukiwaniu sensu” autorstwa wolontariuszki Fundacji:

Viktor E. Frankl – prof. neurologii i psychiatrii. Wykładał na Harvardzie, uniwersytetach w Stanfordzie, Pittsburghu, San Diego i Dallas.
Główna myśl leżąca u podstaw logoterapii (logos = gr. Sens) zawiera założenie, że każdy człowiek w sytuacjach, wobec których staje, dokonuje wyboru moralnego, czy zachowa się przyzwoicie lub nieprzyzwoicie. Choć czynniki biologiczne, psychiczne i socjologiczne determinują w znacznym stopniu nasze zachowanie, to człowiek mimo wszystko ma zawsze wolność wyboru.


Przemyślenia autora wynikają z doświadczeń życiowych z jakimi się zetknął przebywając w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Z głęboką refleksją porusza on temat poszukiwania sensu ludzkiego życia i cierpienia, z którymi każdy człowiek styka się w większym lub mniejszym stopniu. „Nawet bezbronna ofiara beznadziejnej sytuacji i stojąca w obliczu losu, którego nie sposób zmienić, może wznieść się ponad siebie, przerosnąć siebie i tym samym stać się innym człowiekiem.”. „Każdy może przemienić osobistą tragedię w triumf.”. Odkrywając i realizując potencjalny sens, który kryje się w każdej życiowej sytuacji, urzeczywistniamy nasz własny sens życia.
„Człowiek, którego poszukiwanie sensu zostaje zwieńczone sukcesem, nie tylko staje się szczęśliwym, ale także zdobywa umiejętność radzenia sobie z cierpieniem.” Polecam książkę wszystkim, którzy wątpią, czasem tracą nadzieję, ale ciągle szukają.


Irena Korczak

29/09/2016

Ostatnie miejsca w grupie wsparcia w Tychach. Zapraszamy.

więcej >

29/09/2016

Zapraszamy na relaksację i zajęcia tematyczne w październiku

więcej >

Zajęcia relaksacyjne - piątek, 7. 10 oraz 21.10, godz. 18.00-19.30

Spotkanie tematyczne - Twórcze metody radzenia sobie ze stresem - sobota, 15.10. godz. 10.00-15.00

Rozmowy przy książce - piątek, 28.10. godz. 18.00-19.30

 opis zajęć:

 

Zapraszamy na zajęcia relaksacyjne 7. oraz 21. października o godz. 18.00. Weź ze sobą wygodny strój oraz koc lub matę. Ćwiczymy boso lub w skarpetkach.

 

Zapraszamy na warsztat “Twórcze metody radzenia sobie ze stresem”, który odbędzie się 15 października w godz. 10.00-15.00. Na spotkaniu wypróbujemy różne techniki rysunkowo-malarskie, dzięki którym wyciszysz się, odreagujesz napięcia i wybierzesz najlepszy dla siebie twórczy sposób radzenia sobie ze stresem. Umiejętności malarskie nie są potrzebne! Weź ze sobą wygodny strój, który można pobrudzić.

 

Zapraszamy na rozmowy przy książce, których celem jest wymiana poglądów, refleksji i doświadczeń. Spotkania odbywać się będą cyklicznie raz w miesiącu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 28 października o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji. Motto spotkania: “Każda ścieżka w życiu jest dobra, jeżeli możesz poznać potencjał swojego umysłu, ciała i ducha.” (Elżbieta Zuzanna Bronikowska, “Możesz sobie pomóc”).

Dyskusja odbędzie się w oparciu o książki:

•  Elżbieta Zuzanna Bronikowska – „Możesz sobie pomóc”

•  Viktor Frankl – „Człowiek w poszukiwaniu sensu”

•  Erich Fromm – „Niech się stanie człowiek”

Zapraszamy na spotkanie przy kawie, herbacie, cieście.

 

W razie pytań, wątpliwości napisz wiadomość na adres spotkania@naglesami.org.pl

Zajęcia są bezpłatne. Każdy może wziąć w nich udział. Na każde zajęcia obowiązują zapisy.

Więcej informacji i zgłoszenia: spotkania@naglesami.org.pl

Liczba miejsca ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

28/09/2016

Szukamy wolontariusza w Bydgoszczy!

więcej >

 

Fundacja Nagle Sami poszukuje wolontariusza do współprowadzenia grupy wsparcia dla osób w żałobie w Bydgoszczy

Kogo poszukujemy?

- osoby z wykształceniem psychologicznym, najchętniej w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego

- osoby posiadającej doświadczenie w obszarze świadczenia pomocy psychologicznej, mile widziane doświadczenie w prowadzeniu grup (szkoleniowych, terapeutycznych, rozwojowych)

- osoby rzetelnej, zaangażowanej, gotowej do poruszania w swojej pracy tematów takich jak śmierć, odchodzenie, strata

- osoby gotowej do podjęcia długoterminowej współpracy z Fundacją

Co oferujemy?

- bezpłatne szkolenie wprowadzające „Jak prowadzić grupę wsparcia dla osób w żałobie?” (szkolenie odbędzie się w listopadzie w Warszawie, w siedzibie Fundacji)

- regularną, bezpłatną superwizję grupową

- możliwość zdobywania unikalnego doświadczenia w obszarze pomocy psychologicznej osobom w żałobie

- możliwość uczestnictwa w szkoleniach rozwojowych organizowanych przez Fundację

- certyfikat podsumowujący współpracę wraz z notą referencyjną

 

Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: bydgoszcz@naglesami.org.pl do dnia 7.10.2016r.

Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.

 

 

27/09/2016

W listopadzie rusza kolejna edycja szkoleń Fundacji NAGLE SAMI

więcej >

Podczas szkoleń dzielimy się z uczestnikami wiedzą i unikatowym doświadczeniem wypracowanym w ciągu pięciu lat działania Fundacji. Zainteresowanych rozwijaniem umiejętności w zakresie pracy z osobami w żałobie, w tym przede wszystkim psychologów, psychoterapeutów oraz pedagogów zapraszamy do odwiedzenia zakładki: http://naglesami.org.pl/warsztaty-i-szkolenia-nowe.html

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Dla studentów przewidziano ceny promocyjne.

26/09/2016

Założycielka Fundacji - Olga Puncewicz była gościem Radia dla Ciebie

więcej >

Założycielka Fundacji — Olga Puncewicz była gościem Radia dla Ciebie.

W wieczornej audycji opowiadała m.in. o tym dlaczego zdecydowała się założyć Fundację Nagle Sami.

Zachęcamy do wysłuchania audycji:

http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-fundacja-nagle-sami/

 

 

15/09/2016

Trwają zapisy na warsztaty dla dzieci w żałobie. Zapraszamy!

więcej >

Trwają zapisy na warsztaty dla dzieci w żałobie. Zapraszamy!

13/09/2016

Fundacja Nagle Sami pomaga w kwestiach prawnych - dyżury adwokata

więcej >

Dyżury prawnika Fundacji Nagle Sami - adwokat Justyny Wisińskiej-Kurpiel odbywają się w każdy wtorek w godzinach 9-11. Porady są bezpłatne, prosimy jednak o wcześniejsze umówienie wizyty. Konsultacje mogą odbywać się również telefoniczne lub mailowo:

Telefon: 519758157

E-mail: prawnik@naglesami.org.pl

Nasz prawnik udziela pomocy między innymi przy formalnościach związanych z utratą osoby bliskiej, w szczególności postępowaniu spadkowym, sprawach z zakresu prawa pracy (koniecznych do uregulowania z pracodawcą po śmierci pracownika), sprawach z ZUS, postępowaniach z ubezpieczycielami.

Postaramy się pomóc w rozwiązaniu każdego problemu prawnego lub przekierować do odpowiednich podmiotów.

Zapraszamy do kontaktu!

01/09/2016

Zapraszamy w sobotę (10 września) na Pola Mokotowskie w Warszawie.

więcej >

10 września 2016 na Polach Mokotowskich w Warszawie odbędzie się piknik rodzinny, gry i zabawy „bez prądu”, konkursy, animacje, quizy, prezentacje, gra miejska, występy wokalne i teatralne, darmowe porady i konsultacje. Psychologowie Fundacji Nagle Sami będą do Państwa dyspozycji w sobotę na terenie miasteczka namiotowego, które znajduje się niedaleko jeziorka. Zapraszamy!

MAPKA:

http://www.europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um.warszawa.pl/files/pozostale/europa_zmienia_warszawe_-_sobota_10_wrzesnia_2016_1.pdf

 

Szczegóły imprezy:

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa wraz z partnerami zaprasza wszystkich mieszkańców oraz odwiedzających Warszawę na piknik rodzinny na terenie parku Pole Mokotowskie. Będzie to największa impreza prezentująca sposób, w jaki Unia Europejska wpływa na współczesny obraz stolicy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie „europejskie miasteczko obywatelskie”, w którym doświadczeni eksperci, konsultanci czy prawnicy z ramienia takich instytucji jak na przykład - Europejskie Centrum Konsumenckie, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, Koalicja Infolinii, Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja Nagle Sami, Centrum Praw Kobiet, Fundacja ITAKA, czy Krajowe Centrum ds. AIDS  - będą służyć darmowymi poradami i profesjonalnym, indywidualnym wsparciem.  

 

29/08/2016

"Relacje" o szkoleniach i projekcie Nagle Zmiana

więcej >

Magazyn Firm Rodzinnych Relacje napisał o Nagle Zmianie, projekcie szkoleniowym naszej Fundacji.

"Śmierć pracownika w firmie rodzinnej może prowadzić do kryzysu zarówno w organizacji, jak i w rodzinie. Czerpiąc z doświadczeń psychologów Fundacji NAGLE SAMI dotyczących pracy z osobami w żałobie, w artykule szukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Co wiąże się z doświadczeniem „podwójnej utraty”? Jak przejść przez trudne zmiany – żyć i pracować dalej?"

Cały artykuł można przeczytać w Magazynie (str. 29 — 32):

http://firmyrodzinne.pl/download/19_Relacje_sierpien_fin.pdf

22/08/2016

Gościem w Radiu TOK FM była psycholog Fundacji Anna Sokołowska.

więcej >

Gościem wieczornego programu Hanny Zielińskiej w Radiu TOK FM była psycholog naszej Fundacji Anna Sokołowska.

http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Jak-radzic-sobie-ze-strata-bliskich-Odpowiada-Anna-Sokolowska/40539

16/08/2016

Rozmowa z Mileną Pacudą – psycholog prowadzącą warsztaty dla dzieci, które straciły bliskich

więcej >

Śmierć najbliższych to najtrudniejszy z momentów w życiu każdego człowieka. A jak radzą sobie z żałobą dzieci? Jak im pomagać w tym okresie, jak tłumaczyć to co się stało? – na pytania opowiada psycholog Fundacji Nagle Sami Milena Pacuda. Właśnie ruszają zapisy do grupy wsparcia dla najmłodszych podopiecznych fundacji. 

Jak powiedzieć dziecku, że nie zobaczy już np. taty, czy babci? Czy mówić o niebie? Wymyślać jakieś bajkowe historie? Jak to najlepiej zakomunikować?

- Bardzo ważne jest by mówić prawdę. Warto dostosować język do wieku dziecka, jednocześnie nie bojąc się używać takich słów jak "śmierć", "zmarły". Ważne by zostawić dziecku przestrzeń do zadawania pytań. Dziecięce pytania, dla nas dorosłych, są ważnymi wskazówkami.  Podążajmy za nimi i odpowiadajmy na nie zgodnie z tym co czujemy i w co wierzymy. Naturalnym jest, że na pewne pytania nie znamy odpowiedzi i warto także tym podzielić się dzieckiem. W trakcie takiej rozmowy w dziecku zapewne pojawią się silne emocje. Pozwólmy na nie, są naturalne i prawdziwe. Dajmy dziecku sygnał, że jest dla nich przestrzeń.

Czy zabierać dziecko na pogrzeb? Jeżeli tak, to czy jest jakiś wiek od którego można/wypada/trzeba je zabierać?

- Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie sądzę by możliwe było także wskazanie granicy wieku od której powinno się  zabierać dzieci na pogrzeb. Warto jednak pamiętać, że pogrzeb to niezwykle ważna ceremonia dla całej rodziny. Uczestnictwo ma wpływ na rozpoczęcie i przebieg procesu żałoby. Opowiedzmy wcześniej dziecku czym jest pogrzeb, dlaczego to tak ważna uroczystość, co na niej się dzieję. Powiedzmy prawdę, że obecni tam ludzie zapewne będą bardzo smutni, że część z nich może płakać i rozpaczać.

Jeśli dziecko będzie chciało uczestniczyć w uroczystości na własnych warunkach (np. uczestniczyć tylko w mszy lub w trakcie ceremonii pozostać przed cmentarzem) umożliwimy mu to. Najmłodsi mogą poczuć się pewniej jeśli w tym czasie będzie mogła towarzyszyć im dodatkowa bliska osoba np. ulubiona, ciocia lub niania, która będzie odpowiadać na potrzeby dziecka, udzielać wsparcia, odpowiadać na nurtujące pytania czy po prostu wyjść z kościoła/cmentarza. Jeśli dziecko jednak mimo wszystko stanowczo odmawia uczestnictwa, uszanujmy to.

Jak wyglądają warsztaty prowadzone w Fundacji? Jakie działania aktywności są podejmowane z dziećmi?

- Dziecięce grupy (po 6-8 osób) spotykają się we wtorki, co drugi tydzień. Staramy się stworzyć bezpieczną przestrzeń w której dzieci mają szansę poznać rówieśników, którzy mają za sobą podobne doświadczenia - stratę bliskiej osoby. Bawimy się, śmiejemy, rysujemy, wycinamy, gramy w gry planszowe. Rozmawiamy. Tematy lekkie przeplatają się z tymi trudnymi - o śmierci, odchodzeniu, stracie. Prowadząc takie warsztaty staramy się podążać za uczestnikami. Jeśli ktoś nie chce lub nie czuje się gotowy by opowiadać o sobie, swojej historii, szanujemy to.

Na takich spotkaniach można pytać o wszystko, a my w miarę naszych możliwości i wiedzy, staramy się na te pytania odpowiadać. Nie boimy się jednak powiedzieć, że czegoś nie wiemy.

A na jaką pomoc Fundacji mogą liczyć rodzice/opiekunowie? Czy im także udzielane jest wsparcie?

Rodzice  mogą korzystać z konsultacji specjalnie im dedykowanych. Jeśli czują potrzebę by porozmawiać z psychologiem m.in. o tym jak wspierać swoje dzieci w tym szczególnym czasie, jak rozmawiać o śmierci i zmarłym, na jakie niepokojące sygnały zwrócić uwagę, zachęcamy do skorzystania z tego rodzaju spotkań. Rodziców, którzy chcieliby zapisać swoje dzieci na warsztaty również zapraszamy na wstępną konsultację. Dodatkowo, w trakcie całego cyklu warsztatów, rodzice mają możliwość umówienia się na indywidualne spotkania z psychologiem w sprawie dziecka. Również na zakończenie warsztatów zapraszamy rodzica na rozmowę podsumowującą. Wierzymy, że jeśli rodzic otrzyma wskazówki i wsparcie, będzie w stanie udzielić go także dziecku.

W Fundacji NAGLE SAMI rodzic może skorzystać także z terapii indywidualnej lub dołączyć do grupy wsparcia przeznaczonej dla dorosłych.

Ma Pani doświadczenie w pracy z dziećmi w Fundacji prowadzone były już warsztaty dla najmłodszych? Jak wpływa na dzieci uczestnictwo w takich zajęciach? Co zyskują? Co się dzieje pod koniec cyklu warsztatów? 

- Udział w warsztatach może pomóc dziecku uwolnić się od poczucia osamotnienia. Uczestnicy mogą poczuć, że nie są jedyni. Że są inne dzieci, które także straciły bliskich, oraz że są dorośli, gotowi udzielić wsparcia. Dzieci uczą się także udzielać wsparcia sobie na wzajem. Obserwując uczestników zauważam, że w trakcie cyklu warsztatów coraz łatwiej im mówić o uczuciach swoich ale także innych uczestanikó. Zauwazają, że np. ich koleżanka Kasia „wgląda dziś na smutną. Z czasem czują się coraz pewniej i swobodniej w gronie rówieśników. Są skorzy do żartów i śmiechu. 

Pod koniec cyklu warsztatów wyraźniej pojawia się temat pożegnania. Wiemy, że część uczestników nie miała możliwości by pożegnać się ze swoimi zmarłymi bliskimi. Dlatego temu tematowi poświęcamy szczególny czas. Pokazujemy jak to można zrobić i dlaczego to takie ważne. Bywa, że na ostatnim spotkaniu u niektórych uczestników pojawiają się łzy związane z pożegnaniem z nowymi koleżankami/kolegami i prowadzącymi. Na te łzy i uczucia też jest przestrzeń. Wierzę, ze ich przyjęcie ma wielką moc.

11/08/2016

HR na obcasach – o projekcie Nagle Zmiana

więcej >

Na blogu Urszuli Zając-Pałdyny – „HR na obcasach” można przeczytać o działalności Fundacji Nagle Sami i naszym projekcie szkoleniowym – Nagle Zmiana.

„Dlaczego postanowiłam napisać akurat o działaniu tej fundacji? Ta instytucja łączy w sobie dwa elementy – pomaganie ludziom w potrzebie i aspekt biznesowy, który można nazwać działaniami z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. CSR – Corporate Social Responsibility). W fundacji pracują wyśmienici psychologowie, którzy poza pomocą osobom po stracie, zajmują się także kształtowaniem miękkich kompetencji pracowników i liderów oraz wspierają organizacje w realnej zmianie jakości pracy” – pisze autorka bloga.

Zachęcamy do lektury: hrnaobcasach.pl/

 

Więcej o projekcie:

 

10/08/2016

"Osobliwe szczęście Arthura Peppera" - nowa pozycja w naszej mediatece

więcej >

mediatece na naszej stronie dołączyliśmy opis kolejnej pozycji dotyczącą starty. Tym razem to powieść „Osobliwe szczęście Arthura Peppera“ Phaedry Patrick. To współczesna powieść obyczajowa, której bohaterem jest Artur Pepper, który w rok po śmierci żony rozpoczyna osobliwą podróż.

Zachęcamy do lektury:

naglesami.org.pl/belerystyka

08/08/2016

Ruszają spotkania grupy wsparcia w Łodzi

więcej >

To ostatni moment by dołączyć do grupy wsparcia w Łodzi!

 

05/08/2016

Jak wspierać osobę w żałobie?

więcej >

Żałoba jest niezwykle trudnym doświadczeniem dla osoby, której bezpośrednio dotyczy, ale też dla tych, którzy jej towarzyszą. Jak wspierać osobę w żałobie? Jak jej pomóc? Co powiedzieć,  a czego nie mówić komuś, kto stracił bliskich?

Czasem ludzie nie wiedzą co powiedzieć, jak się zachować i nie robią nic. Myślą, że osoba w kryzysie potrzebuje spokoju i sama poprosi o pomoc gdy będzie tego chciała. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Rezultat jest taki, że osoba w żałobie zostaje sama w momencie, w którym mocno potrzebuje wsparcia tylko nie zawsze potrafi o tym mówić.

Warto pamiętać, że ważniejsza od treści wypowiadanych słów jest obecność. Osoby w żałobie potrzebują zrozumienia i akceptacji dla swoich zmiennych stanów. Przestrzeni dla wyrażanych emocji i przyjęcia ich z tym z czym są.

Nie potrzebują „dobrych rad” typu: „Weź się w garść”, „Nie płacz”. Jeśli nie wiemy co powiedzieć to lepiej jest się tym podzielić niż szukać na siłę słów pocieszenia.

Ważne jest też aby podtrzymywać kontakt, nawet jeśli wydaje nam się, że dana osoba tego nie chce. Zawsze warto zadzwonić i zapytać „jak mogę ci pomóc?”,  „czy jest coś co mogę dla ciebie zrobić?” lub po prostu przejąć inicjatywę i zaproponować konkretną pomoc – na przykład w codziennych obowiązkach jak zakupy czy odwożenie dzieci do szkoły. 

Towarzysząc komuś w procesie żałoby należy też być uważnym na to co się z nim dzieje. Gdy jego stan zaczyna nas niepokoić lub on sam zgłasza potrzebę skorzystania z profesjonalnej pomocy  powinniśmy pomóc mu to zorganizować.

Wsparcie otoczenia ma ogromne znaczenie dla ludzi, którzy próbują poradzić sobie po śmierci bliskich. Należy jednak pamiętać, że istotna jest jakość tego wsparcia, zgodna z potrzebami cierpiącej osoby.

Osobom, które nie radzą sobie z przeżywaniem żałoby można polecić też kontakt z Fundacją Nagle Sami. Nasi psychologowie i terapeuci specjalizują się w niesieniu wsparcia w tym trudnym okresie. 

Wystarczy napisać na info@naglesami.org.pl lub zadzwonić  pod numer 22 633 54 25 by umówić się na wstępną, bezpłatną konsultację, po której będzie można rozpocząć darmową terapię obejmującą 12 spotkań z psychologiem.

03/08/2016

Powstanie Warszawskie - pamiętajmy o rodzinach i bliskich poległych

więcej >

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.